Európsky deň ústneho zdravia - 12. september (2016)

Verzia pre tlačPDF verzia

Európsky deň ústneho zdravia

Zubný kaz je masovým, chronickým ochorením súčasnej populácie. Na Slovensku trpí chorobami zubov a ďasien 80 – 90 % obyvateľstva.

Ústne zdravie je súčasťou celkového zdravia, napriek tomu si ľudia často neuvedomujú závažné ochorenia, ktoré súvisia so zubným kazom alebo parodontom (závesným aparátom zuba). Najčastejším rizikom je infekcia s ohniskom v chrupe, jeho okolí či v ústnej dutine, ktorá môže spôsobiť prenos baktérií ku vzdialenejším tkanivám. Tento proces môže vplývať napríklad na srdcovocievne ochorenia, zápaly obličiek, ochorenia kĺbov, zápaly nervov, rizikové tehotenstvo, ochorenia tráviaceho traktu, zhoršenie stavu pri ochorení na diabetes mellitus, nehovoriac o estetickom a psychickom probléme zo straty zubov. Väčšine problémov súvisiacich s pokazeným chrupom je možné predchádzať pravidelnou ústnou hygienou a zníženým príjmom cukru v potrave.

Na problematiku ústneho zdravia upozorňuje jeden z cieľov programu Svetovej zdravotníckej organizácie „Zdravie 21 – zdravie pre všetkých v 21. storočí“ (Zdravie 21 pre Európsky región pre 21. storočie), ktorým je znížiť výskyt neprenosných chorôb.

Problematike ústneho zdravia je každoročne venovaný 12. september, ktorý za Európsky deň ústneho zdravia vyhlásila Rada Európskych dentistov EN.

 

 

ÚVZ SRNCZISOI - Slovenská Obchodná InšpekciaRAPEXRASFFWHOEurópsky sociálny fond, Operačný program VZDELÁVANIEZamestnanosť a sociálna inklúzia